ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ជាខេត្តដែលអស់មីន បន្ទាប់ពីរាជធានី-ខេត្ត ១២ទៀត
កំពង់ស្ពឺ៖ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ គឺជាខេត្តទី១៣ ដែលអស់មីនទាំងស្រុង បន្ទាប់ពីរាជធានី-ខេត្តទាំង១២ផ្សេងទៀត រួមមាន ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តកែប ខេត្តព្រៃវែង រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តត្បូងឃ្មុំ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខេត្តកណ្តាល ខេត្តតាកែវ និងខេត្តកំពត។
សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ដ្រីនៃកម្ពុជា ថ្ងៃចន្ទ ទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣នេះ បានអញ្ជើញក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ អាគាររដ្ឋបាលថ្មី និងសមិទ្ធផលនានាក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ ព្រមទាំងប្រកាសខេត្តកំពង់ជាខេត្តអស់មីន។
សម្តេចធិបតីបានថ្លែងអំណរគុណ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ដល់ប្រតិបត្តិករដោះមីនទាំងអស់ ដែលបានចូលរូមរំដោះខេត្តកំពង់ស្ពឺ ចេញពីការគំរាមកំហែងដោយសារគ្រាប់មីនទាំងនេះ ខណៈបេសកកម្មរបស់អ្នកដោះមីនគឺមានតម្លៃណាស់ ព្រោះថាគ្រាប់មីនមួយគ្រាប់ដែលបានដោះ គឺស្មើនឹងជួយអាយុជីវិតរបស់មនុស្សម្នាក់។
សម្តេចបានថ្លែងថា៖ «តាងនាមឲ្យរាជរដ្ឋាភិបាល ប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺទាំងអស់ ខ្ញុំសូមអរគុណចំពោះការតស៊ូការលះបង់ និងពលិកម្មគ្រប់បែបយ៉ាងរបស់ប្រតិបត្តិករសកម្មភាពមីនទាំងអស់ដែលនាំឲ្យយើងមានសមិទ្ធផលថ្មីនេះ»។
គោលដៅ "កម្ពុជាគ្មានមីនឆ្នាំ២០២៥" បាន និងកំពុងមានវឌ្ឍនភាពយ៉ាងល្អប្រសើរ ឆ្ពោះទៅរកគោលដៅដែលបានរំពឹងទុកពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ហើយខេត្តកំពង់ស្ពឺ គឺជាខេត្តទី១៣ ដែលអស់មីនទាំងស្រុង បន្ទាប់ពីរាជធានី-ខេត្តទាំង១២ផ្សេងទៀត។
ផ្លែផ្កានៃសមិទ្ធផលនេះ គឺជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ពិសេសអាជ្ញាធរមីន ដែលបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់លើកិច្ចការដ៏សំខាន់នេះ ក្នុងគោលបំណងជាក់លាក់មួយ គឺ "កម្ពុជានឹងគ្មានជនណាម្នាក់ ឬប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរណាម្នាក់ បន្តរងគ្រោះថ្នាក់ដោយសារគ្រាប់មីនក្រោយឆ្នាំ២០២៥ ទៀតឡើយ"៕